Przygotowanie i realizacja projektu szkoleniowego mającego na celu doskonalenie umiejętności w zakresie zarządzania dla 80 mistrzów produkcji kilku fabryk w jednej firmie.
Tak całościowe zadanie wymagało zaangażowania w jego realizację bezpośrednich przełożonych przyszłych uczestników zajęć. Zaangażowany był też Zarząd firmy.
Wypracowanie rozwiązanie składało się z trzech faz.
Faza przygotowania obejmowała:
warsztat konsultacyjny z dyrektorami zakładów – na temat oczekiwanego zakresu szkoleń i pożądanych efektów projektu,
przygotowanie do udziału w projekcie Profesorów (tj. menedżerów przekazujących swoją wiedzę o procesach produkcyjnych i ekonomicznych w firmie) i Coachów (menedżerów wpierających mistrzów w realizacji zadań wdrożeniowych towarzyszących projektowi),
anonimowe ankietowe badanie pracowników liniowych oceniające aktualny styl zarządzania mistrzów – z ich punktu widzenia.
Faza szkoleniowa obejmowała cykl szkoleń dla mistrzów uzupełniony zadaniami wdrożeniowym pomiędzy warsztatami.
Faza utrwalania efektów to:
ponowne badanie ankietowe liniowych pracowników produkcji, badające zmianę w stylu zarządzania mistrzów.
warsztat podsumowujący efekty projektu z udziałem Zarządu firmy
cykl spotkań typu follow up wspierający wdrażanie treści szkoleń do codziennej pracy mistrzów.
Uzyskaliśmy przyrost wiedzy i umiejętności mistrzów w zakresie miedzy innymi: organizowania przepływu informacji w firmie, przewidywania błędów, analizowania trudności i zapobiegania im, współpracy pomiędzy szczeblami zarządzania i poszczególnymi działami firmy, planowania i rozliczania produkcji.
Kluczową dla powodzenia projektu zmianę nastawień mistrzów tj.: odwagę mówienia o trudnych tematach, wypracowanie nawyku codziennej pracy ze wskaźnikami, branie odpowiedzialności za komunikację na produkcji i zaangażowanie we wprowadzanie usprawnień.
Efekty finansowe związane z szybkim wprowadzeniem usprawnień – podczas trwania projektu.
Awans zawodowy pięciorga mistrzów w czasie projektu i do 2 miesięcy po zakończeni